Zaburzenia statyki narządów płciowych

Zaburzenia statyki narządów płciowych

W czasie menopauzy kobieta i jej organizm ulegają poważnym zmianom. Przede wszystkim zmienia się kształt ciała, również wewnątrz. Pochwa ulega zmianom, które są nieodwracalne. W związku z tym warto je poznać, zanim jeszcze zacznie się proces menopauzy. Jedną z takich zmian są zaburzenia statyki narządów płciowych. Jest to dość poważny problem, tym bardziej, że prowadzi do wielu powikłań. Jednak wina leży przede wszystkim po stronie estrogenów i progesteronu, którego po ostatniej miesiączce jest coraz mniej. W związku z tym kobieca pochwa nie działa już do końca prawidłowo. Każda z nas powinna wiedzieć o tych zmianach, które dla wielu są nieuchronne i udać się do lekarza.
Warto zatem dowiedzieć się, na czym ta dolegliwość polega. Może ona przybrać dwie formy. Jedną z nich jest nieprawidłowe położenie pochwy, druga to przemieszczenie pionowe wskutek zmian na dnie miednicy, a także ścian jamy brzusznej oraz a także tak zwanego aparatu wieszadłowego. W związku z tym zmienia się ciśnienie w miednicy, co powoduje zmianę pozycji pochwy. Jest to nazywane jedną z chorób towarzyszących menopauzie, która jest efektem zachwiania hormonalnego u kobiety. Równowaga może zostać zaburzona wskutek osłabienia podpory dla pochwy i macicy. Przez to narządy rodne zaczynają się przesuwać. Najczęstsze przyczyny to ciężka praca fizyczna, zaparcia, długi poród oraz menopauza, jednak nie jest to dolegliwość występująca u każdej kobiety. Dokładniej chodzi o zmniejszenie ilości i jakości tkanki, która łączy ze sobą poszczególne elementy. Hormony powodują, że pochwa się zmniejsza, pogarsza się jej wilgotność i jakość, co w efekcie powoduje przesunięcia, w ostateczności wypadanie pochwy.
Bardzo ważne są objawy, które powinniśmy umieć poznać, aby zapobiec temu w pierwszej fazie rozwoju. Na początku zatem pojawia się dyskomfort, który dokucza kobietom szczególnie podczas poruszania się. Wiele kobiet czuje także, jakby coś między nogami przesuwało się w dół. Wiąże się to z obniżeniem, z wypychaniem macicy w kierunku pochwy, Może to spowodować także problemy podczas zbliżenia z partnerem. W okresie menopauzy dochodzi często do osłabień, przez co w czasie zmiany ciśnienia w podbrzuszu pochwa przesuwa się, zmienia położenie. Są to sytuacje na przykład podczas kichania, czy też kaszlu. Mogą nasilać się także bóle w okolicy krzyżowej. Jeśli narządy są podrażniane przez ciasną bieliznę, wówczas możemy mieć problemy z upławami wraz z krwią. Pierwszym stopniem, który świadczy o zaburzeniach statyki narządów płciowych jest obniżenie szyjki macicy, drugim z kolei jest jej dalsze się przesuwanie w dół, co powoduje, że znajduje się już w przedsionku macicy. W trzecim stadium staje się ona uwypuklona, przez co wychodzi poza macicę, co jest nazywane inaczej wypadaniem macicy i dla kobiet jest to bardzo uciążliwe. Zatem należy wyeliminować wszelkie dolegliwości. Należy także przywrócić odpowiednie czynności danych narządów. Jednak same tego raczej nie dokonamy. To nasze zaniedbania i w ostateczności menopauza spowodowała, że nasza pochwa jest w takim stanie. Jeśli jest to małe przesunięcie, pomóc może terapia hormonalna.  Jeśli natomiast jest to spore przesunięcie, wręcz wypadnięcie, wówczas musimy poddać się plastyce, co sprawi, że nie tylko poprawi się nasze życie seksualne, ale także jakość całego życia.
Mówi się, że lepiej jest zapobiegać najpierw, niż leczyć potem. Zatem musimy postarać się już na samym początku zadbać o nasze narządy rodne. Zatem lekarza zalecają młodym kobietom dbanie o higienę osobistą. Chodzi nie tylko o regularne kąpiele, ale także o zdrową dietę i oczywiście gimnastykę regularną. Warto także wypróżniać często pęcherz, aby nie był obarczony dodatkowym ciężarem. Kobiety w ciąży powinny sobie zapewnić jak najlepszą opiekę położniczą. Tylko w ten sposób możemy uchronić się przed schorzeniami tych miejsc. Każda kobieta powinna o tym pamiętać, aby codzienne czynności były łatwe do wykonywania i można było czuć radość z życia. A na pewno mamy wiele planów, które uda nam się spełnić dopiero w dojrzałości.

VN:F [1.9.11_1134]
Rating: 4.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.11_1134]
Rating: +1 (from 1 vote)
Zaburzenia statyki narządów płciowych , 4.0 out of 10 based on 2 ratings