Układ moczowy i pochwa

Układ moczowy i pochwa

W okresie przekwitania wszystko się zmienia, również nasz układ moczowo – płciowy. Przede wszystkim kobieta przestaje powoli wydzielać ważny dla tego układu hormon, a mianowicie estrogen i progesteron, które w dużej mierze regulowały działanie narządów płciowych i pęcherza moczowego. Jednak menopauza nie oznacza koniec życia, a my możemy pomóc sobie poprzez pobieranie specjalnie przygotowanych dla kobiet dojrzałych hormonów, które pomagają zmniejszać objawy przekwitania.
Przede wszystkim zmienia się pochwa, która zaczyna tracić powoli swoją elastyczność. Z początku jest to organ, który wyścielony jest a 50 warstwami nabłonka, w czasie przekwitania zaś jego liczba zmienia się do pięciu. Zatem możemy zauważyć, że osłabienie jest dziesięciokrotne. Często jest to nazywane zjawiskiem zanikania pochwy. Po prostu zaczyna się ona starzeć. Będziemy mieli na pewno problemy z wilgotnością w pochwie, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne kremy i żele, aby nie mieć problemów z podrażnieniami. Nowy skład chemiczny sprawia, że bardziej jesteśmy narażone na infekcje. Wynika to z bardziej wrażliwej niż przedtem śluzówki. Zanika fizyczna flora bakteryjna, przez co u kobiet w okresie przekwitania często wykrywa się grzyby, bakterie i wirusy. Dlatego warto chodzić do ginekologa w celu okresowych badan. Na pewno to wszystko obniża jakość życia kobiety, musi się ona zacząć pilnować. Pochwa staje się wąska i krótsza, przez co stosunek seksualny może być bardzo bolesny. Często w okresie tym powstają szczeliny w pochwie, co prowadzi do zakażeń, co może powodować utratę naturalnej ochrony i srom jest narażony na infekcje. Najczęściej kobiety muszą zmagać się z bakteryjnym zapaleniem pochwy. Zmienia się także odczyn pH w środku.
Przekwitanie ma także negatywny wpływ na układ moczowy, który również traci swoją odporność. Napięcie mięśni znajdujących się w cewce moczowej znacznie się obniża. Może to prowadzić do nie trzymania moczu, co jest najbardziej uciążliwe u kobiet. Cewka jest osadzona blisko pochwy, przez co często kobiety dojrzałe odczuwają nacisk na pęcherz, szczególnie  trakcie stosunku z partnerem. Dlatego kobiety w tym wieku powinny całkowicie opróżnić pęcherz, zanim rozpoczną seks. Często zaleca się także zmianę pozycji. Nawet w trakcie kichania kobieta może popuścić mocz, dlatego opracowane wkładki, które chronią przed tymi już nie kontrolowanymi odruchami.
Warto pomyśleć o higienie miejsc intymnych, dzięki czemu na pewno złagodzimy objawy menopauzy. Jej budowa sprawia, że pochwa nie ma tolerancji na bakterie, przez co bardzo łatwo można narazić ją na zakażenia i infekcje. Należy pamiętać, że są to miejsc bardzo delikatne, dlatego nie wolno popełniać błędów przy codziennej higienie, o czym nie pamięta wiele kobiet. Jednym z błędów jest częste mycie okolic intymnych, przez co niszczymy naturalną ochronę pochwy, którą sobie sama tworzy. Kobiety uważają, że powinny robić wręcz odwrotnie. Warto także pomyśleć o płynie do higieny intymnej, który zawiera kwas mlekowy i jest podobny składem do śluzu w pochwie. Należy także często zmieniać bieliznę, aby zapewniać pochwie przewiewność. Dzięki tym zabiegom na pewno sprawimy, że w naszym dojrzałym wieku będzie nam się lepiej żyło.
Możemy temu wszystkiemu przeciwdziałać. Istnieje możliwość jednoczesnego działania na układ moczowy i płciowy poprzez wykonywanie mięśni Kegla. Polega to na zaciskaniu dolnych mięśni, przy czym nie możemy zaciskać mięśni brzucha, lecz pochwy. Należy trzymać taką pozycję przez około 10 sekund, przy czym możemy stać, siedzieć, a nawet leżeć. Nie ma to większego znaczenia. Można także umieścić w pochwie kulki Gejszy, które mają podobne przeznaczenie. Warto także pomyśleć o dostarczaniu do własnego organizmu hormonów w postaci tabletek, plastrów, czy też globulek dopochwowych, które na pewno poprawią stan naszej pochwy i pęcherza moczowego. Każda dojrzała kobieta na pewno chce żyć normalnie i móc cieszyć się swoimi dorosłymi dziećmi i mężem, który chce mieć swoją żonę zdrową.

VN:F [1.9.11_1134]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.11_1134]
Rating: +1 (from 1 vote)