Piersi

Piersi

Menopauza jest trudnym okresem w życiu kobiety. W jej organizmie zachodzą wtedy poważne zmiany, z którymi musi zacząć się godzić. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że nigdy nie będzie się wyglądało tak, jak wcześniej. Szczególnie dotknięte są nasze piersi, które zmieniają się zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Trzeba się do tego przyzwyczaić, ale można jednocześnie zastosować terapię hormonami, która pomoże zapobiec wielu skutkom, gdyż wiele z nich jest szkodliwych dla zdrowia kobiety.
W czasie klimakterium, które trwa kulka, nawet kilkanaście lat bóle piersi są już normą. Przede wszystkim starajmy się nosić wtedy wygodne biustonosze, aby to nam tak nie przeszkadzało. Cykliczny ból piersi związany jest z comiesięcznym cyklem menstruacyjnym, z kolei w okresie przekwitania może się zdarzyć niespodziewanie. Nigdy nie wiemy, kiedy to nastąpi. Na pewno ma na to wpływ rodzaj naszej diety, jednak większą rolę odgrywają zaburzenia hormonalne, które sprawiają, że w piersiach zachodzą poważne zmiany. Powinniśmy także ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych, które znajdują się w czasie menopauzy w dużej ilości w piersiach kobiecych. To one właśnie powodują ból, często nie do zniesienia. W czasie tym piersi zaczynają bardziej obwisać, gdyż mięśnie oraz więzadła, które je podtrzymują stają się coraz luźniejsze, a brak hormonów sprawia, że wszystko zaczyna się osłabiać.
Jednak najczęściej mamy do czynienia w czasie przekwitania z większym ryzykiem zachorowalności na raka piersi, co jest najgroźniejsze. Dlatego powinniśmy pod tym względem szczególnie o nie zadbać. Dlatego powinniśmy je często badać i obserwować ewentualne zachodzące w nich zmiany. Jeśli kobieta przez menopauzą zachorowała, musi pamiętać, że rak powiększa się pod wpływem zmniejszającej się ilości estrogenów w czasie przekwitania. Raz w miesiącu powinniśmy samemu zbadać je rękoma, dlatego warto dowiedzieć się, jak to robić. Jeśli wykryjesz jakieś niepokojące ciebie zmiany, warto udać się do lekarza na badanie. U lekarza najczęściej wykonywane jest badanie mammograficzne, gdzie wykorzystywane jest promieniowanie rentgena. Po menopauzie powinno być ono wykonywane raz do roku. Na jego podstawie wykrywa się nawet najmniejsze zmiany, których ty nie jesteś w stanie wyczuć. Rzadziej, ale jednak wykonuje się badanie cytologiczne, najczęściej w przypadku raka szyjki macicy, które w tym okresie również częściej się zdarza. W czasie przekwitania trzeba również wykonywać je raz do roku, aby rak nie przejął formy zaawansowanej. Warto także od czasu do czasu wykonać badanie ginekologiczne. W tym przypadku możliwe jet wykrycie raka jajnika.
Najgorszy dla kobiet jest jednak wygląd piersi, który sprawia, że wyglądają one starzej. Jednak to także zmiany wewnętrzne, przez które kobieta ma większą tendencję, że w gruczołach zaczynają tworzyć się torbiele. Możemy także zaobserwować powstawanie różnej wielkości guzków, które nie koniecznie muszą przerodzić się w raka piersi. Warto także opisać, jak samemu badać piersi, aby wykryć jakiekolwiek zmiany. Najlepiej robi się to w pozycji stojącej. Najpierw po prostu stajemy przed lustrem i patrzymy, czy nasze piersi nie zmieniły w jakichś sposób wyglądu. Następnie należy unieść ręce do góry i wtedy ponowne je obserwować. Później należy umieścić na na biodrach i spojrzeć, czy czasem brodawki nie zmieniły koloru, swojej wielkości, czy piersi wyglądają tak jak wcześniej. Następnie jedną rękę kładziemy za głowę, natomiast drugą badamy pierś ruchami kulistymi, następnie podłużnymi i na odwrót. Dzięki temu jesteśmy w stanie zobaczyć, czy coś niepokojącego pojawiło się w piersi, jakież zgrubienie, grudki, guzki, czy też inne na przykład powiększone węzły chłonne. Następnym etapem jest ściskanie brodawki, aby sprawdzić, czy nic z niej nie wycieka. Wszystko to sprawia, że kobieta na pewno poczuje się lepiej. W okresie menopauzy warto zadbać o swoje zdrowie, stosować odpowiednią dietę i uprawiać jakiś sport, niekoniecznie bardzo męczący. Warto przyjmować hormony, które na pewno zmniejszą ryzyko zachorowania n raka piersi i inne powikłania.

VN:F [1.9.11_1134]
Rating: 4.5/10 (4 votes cast)
VN:F [1.9.11_1134]
Rating: +1 (from 1 vote)
Piersi, 4.5 out of 10 based on 4 ratings