Hormonalna terapia zastępcza

hormonalna-terapia-zastepcza-13476830.png

Hormonalna terapia zastępcza

Niewiele kobiet wie o tym, że w okresie przekwitania istnieje możliwość stosowania hormonalnej terapii zastępczej, która pozwala zniwelować braki dotyczące zmieniającej się ilości estrogenu. Polega ona na uzupełnieniu kobiecych hormonów, które występują w organizmie naturalnie i których brak jest bardzo niebezpieczny dla kobiet dojrzałych. Jajniki nie produkują już ich w ilościach, aby cały organizm funkcjonował w pełni dobrze. Dzięki temu likwidujemy także ryzyko zachorowania kobiet na choroby po okresie menopauzy. Obecnie w terapii takiej stosuje się progesteron i estrogen. Zazwyczaj ten pierwszy jest wspomagaczem, aby estrogen mógł jak najlepiej zadziałać.
W terapii jednak rozróżnia się różnego rodzaju estrogeny, do których warto zaliczyć min. beta estradiol, który jest wręcz identyczny z tym, które jest produkowany przez kobiece jajniki. Kolejnym rodzajem jest estrony skoniugowane, która jest mieszanką zwierzęcych hormonów, co nie oznacza, że jest nie skuteczna. I wreszcie fitogestrony, które zostały stworzone na bazie uniwersalnych zestawów roślinnych. Istnieją różnorodne rodzaje tej terapii, które dobierane są indywidualnie i zależy to od hormonalnego stanu kobiety. W zależności od kobiety można zaproponować różne drogi, którymi hormony będą podawane. Najczęściej podaje się je doustnie i dotyczy to formy w tabletkach. Często jednak są one stosowane w formie plastrów, czyli doskórnie. Kobiety decydują się także na bardziej inwazyjną firmę, czyli w formie zastrzyków domięśniowo. Istnieją także specjalne implanty, które wszywane są pod skórę, a także leki podawane dopochwowo. Wiadomym jest, że podawanie doustnie powoduje, że trzeba spożywać większe dawki. Najbliższa naturze forma to podawanie hormonów przez skórę, dzięki czemu szybko układem krwionośnym dostaną się do miejsca, gdzie mają się dostać. Ta forma jest odpowiednia dla kobiet, które mają problemy z układem pokarmowym.
Często kobiety boją się, że hormonalna terapia zastępcza może wywołać raka piersi, co jest błędnym myśleniem. Najbardziej narażone na nowotwór są kobiety, które są w okresie przekwitania, Jednak ryzyko zachorowalności wzrasta, kiedy 5 lat stosujemy tą terapię, jednak nie w dużym stopniu. Jednak ryzyko zgonu u kobiet, które stosują hormonalną terapię zastępczą jest o wiele niższe, niż u kobiet, które nie przyjmują do swojego organizmu hormonów. Jednak większe zagrożenie noszą kobietom choroby układu krążenia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że menopauza znacznie obniża odporność naczyń krwionośnych, tętnic i mięśnia sercowego, co sprawia, że możemy łatwo dostać zawału, udaru mózgu, czy też zachorować na miażdżycę. Należy zatem uważać na cholesterol. Przyjmowane choroby pomagają w normalnym funkcjonowaniu organizmu kobiety, gdzie nie dochodzi do osłabnięcia wielu części ciała.
Bardzo często w okresie przekwitania kobiety narażone są na raka jelita grubego. Z kolei stosowani terapii zastępczej jest jednoznaczne z obniżeniem zachorowalności u kobiet. Jednak nie ma związku z wieloma nowotworami, jak na przykład rak płuc, czy też rak jajnika oraz szyjki macicy, o czym kobiety często nie wiedzą. Operacje na narządach płciowych nie wykluczają tego, że kobieta może brać hormony. Dzięki temu jest w stanie szybciej dojść do zdrowia. Najważniejsze jednak, aby w okresie menopauzy kobiety chodziły do ginekologa, aby mogły kontrolować wszystkie zmiany swojego organizmu. W ten sposób na pewno uchronią się przed wieloma chorobami. Hormonalna terapia zastępcza jak widać ma wiele plusów. Przede wszystkim pozwala nam normalnie funkcjonować, zapobiega depresji i stanom rozdrażnienia. Nie będziemy mieli także do czynienia z falami gorąca i potu. W ten sposób na pewno będzie nam się żyło o wiele lepiej. W ciągu ostatnich lat kobiety przekonały się do tego sposobu zapobiegania dolegliwościom, dzięki czemu nie są one tak uciążliwe. Na pewno każda z nich zauważyła poprawę, która pomoże w spełnianiu marzeń, na co wcześniej brakowało czasu. Dlatego warto spróbować hormonalnej terapii zastępczej.

VN:F [1.9.11_1134]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.11_1134]
Rating: 0 (from 0 votes)
Hormonalna terapia zastępcza , 10.0 out of 10 based on 1 rating