Co to jest menopauza

menopauza

Co to jest menopauza

Stan menopauzy jest na pewno stanem krytycznym w życiu każdej kobiety. W czasie tym niestety należy zacząć przystosowywać się do wielu zmian biologicznych, które mogą nie współgrać  dotychczasowym stylem życia. Również nasze samopoczucie nie zawsze będzie w dobrym stanie. Dla wielu ginekologów stała się ona jednym z celów, dzięki któremu skupią się nie tylko na narządach rodnych kobiet, ale także na związanej z tym sferze cielesnej i duchowej i zachodzących w nich zmian. Po fazie przekwitnięcia zaburzenia w pracy jajników mogą być następstwem wielu chorób, co może prowadzić nawet do śmierci.

Każda z nas musi w tym czasie zmagać się z wieloma objawami, z których warto wymienić min.:

  • nieunikniony stres,
  •  zmiany emocjonalne,
  • zaburzenia snu,
  • dolegliwości związane z układem moczowym i płciowym,
  • a także przyrost tkanki tłuszczowej.

Zmniejsza się także ilość wydzielanego kolagenu, co znacznie pogarsza stan skóry.

Menopauza inaczej fachowo nazywana jest klimakterium, czyli okres ostatniej występującej u kobiety miesiączki. Od tego zaczyna się cały proces, po którym zachodzi szereg różnych zmian. Zwykle ma to miejsce po pięćdziesiątym roku życia, choć w Polsce średni wiek nie przekracza 50. Należy pamiętać, że nie jest to żadna choroba, lecz normalny etap w życiu każdej z nas, dlatego warto odpowiednio się do niego przygotować.

W ostatnim czasie pojawiły się pytania, dlaczego tak często się o niej mówi. Ponieważ do niedawna był to temat tabu, a my nie wiedziałyśmy co nas czeka i na co się przygotować. Warto także pamiętać, że zmienił się średnia długość wieku, dlatego teraz należy się pogodzić ze starzeniem. Kobiety z całej Europy do niedawna miały mnóstwo pytań z tej dziedziny, a dziś zostały one zaspokojone. Kiedy rozpoczyna się okres menopauzy, jajniki kobiety przestają produkować estrogen i progesteron, dlatego w tym czasie niemożliwe jest zajście w ciążę.
Istotną kwestią są etapy menopauzy. Pierwszą fazą jest premenopauza. Obejmuje ona lata, które poprzedzają ostatnią miesiączkę w naszym życiu. W czasie tym spada ilość wydzielanych hormonów, które stanowią część naszego układu rozrodczego i można zauważyć pierwsze objawy. Kolejną fazą jest tak zwana perimenopauza. Występuje przed, jak i po ostatnim przekwitnięciu. W czasie tym można spotkać się z takimi objawami jak częste uczucie gorąca, bezsenność, zmęczenie i stres. Tu spada produkcja większości hormonów i jest to proces coraz mniej regularny. Wygasa również całkowicie nasza płodność, a przyjmuje się, że następuje to od roku od ostatniej miesiączki. Jej objawy mogą pojawiać się o wiele wcześniej, bo już w 35 roku życia, jednak nie każda z nas jest tego świadoma i dopiero po latach zauważamy jej objawy i skutki. Perimenopauza pod pewnym względem przypomina okres dojrzewania, czyli przed pierwszym okresem. Nie da się przewidzieć jej długości trwania. Ostatnią fazą jest postmenopauza. Jest to okres już po ostatnim cyklu menstruacyjnym. W czasie tym jajniki już ostatecznie przestają wytwarzać swój główny produkt, a mianowicie jajeczka potrzebne do zapłodnienia. Jeśli w ciągu roku od ostatniego krwawienia nie występują żadne plamienia, okres, oznacza to, że właśnie znalazłyśmy się w tej fazie. Przyjmuje się na to cały rok, ponieważ w czasie menopauzalnym mamy do czynienia z nieregularnością miesiączki.
Warto także rozróżnić sobie pojęcie menopauzy od klimakterium, gdyż nie są one jednoznaczne. Pierwsza jest samoistnym zatrzymaniem się cykli menstruacyjnych, a określa się go, kiedy do roku czasie nie wystąpiło już krwawienie natomiast drugie pojęcie to znacznie bardziej obszerne. Oznacza okres kilku lat zarówno po, jak i przed menopauzą, w czasie której zachodzą różne zmiany w organizmie kobiety, w fizjologii i naszym samopoczuciu. Wszystko związane jest z wygasaniem głównych funkcji jajników. Warto pamiętać, że nie jest to choroba i należy się do okresu menopauzy odpowiednio przygotować. Warto także pogodzić się z nadchodzącymi zmianami, aby móc dalej normalnie żyć. Jest to bardzo ważne dla dobrego samopoczucia i dalszej uciechy z życia.

VN:F [1.9.11_1134]
Rating: 2.5/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.11_1134]
Rating: 0 (from 0 votes)
Co to jest menopauza, 2.5 out of 10 based on 2 ratings